Во последните 24 часа се регистрирани 601 нов случај на ковид-19 од направени 4.501 тестирања. Оздравени се 304 пациенти, а починале 13 лица, информира Министерството за здравство (МЗ), согласно податоците од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ).
Од новите случаи, во Скопје се 217, во Битола – 68, во Велес – 34, во Кавадарци и во Куманово по 31, во Прилеп и во Штип по 28, во Крива Паланка – 18, во Кочани и во Тетово по 17, во Гевгелија – 16, во Делчево, во Кичево, во Охрид и во Радовиш по 10, во Берово – девет, во Неготино – осум, во Македонска Каменица и во Ресен по пет, во Богданци, во Виница и во Гостивар по четири, во Кратово, во Пробиштип и во Струмица по три, во Демир Хисар, во Крушево и во Свети Николе по два и во Македонски Брод и во Струга по еден.
Регистрирани сe 304 оздравени пациент од Скопје – 141, од Куманово – 26, од Велес – 16, од Прилеп и од Кавадарци по 15, од Битола и од Штип по 14, од Охрид – 10, од Тетово и од Кочани по седум, од Пробиштип – шест, од Свети Николе – пет, од Струмица, од Гевгелија, од Неготино и од Делчево по четворица, од Кичево, од Струга, од Валандово и од Демир Хисар по двајца и од Гостивар, од Ресен, од Виница и од Кратово по еден.
Во текот на изминатите 24 часа се регистрирани 13 починати лица. По две од Скопје (72 год., и 81 год.), од Куманово (60 год. и 89 год.) и од Кочани (64 год. и 72 год.) и по едно лице од Кавадарци (78 год.), од Демир Хисар (75 год.), од Битола (68 год.), од Крива Паланка (58 год.), од Велес (73 год.), од Неготино (45 год.) и од Виница (78 год.) – сите во болнички услови.
Направени се 4.501 тест преку ИЈЗ – 339, преку ЦЈЗ Скопје – 58, преку ЦЈЗ Битола – 90, преку ЦЈЗ Прилеп – 50, преку ЦЈЗ Тетово – 81, преку ЦЈЗ Куманово – 58, преку Институт за микробиологија – 157, преку Клиника „Жан Митрев“ (Филип Втори)  – 91, преку „Авицена“ – 201, преку „Биотек“ – 247, преку „Систина“ – 61, преку лабораторија „Лаор“ – 200, преку „Синлаб“ – 35, преку „Ремедика“ – 18, преку „Плодност“ – 77, преку „Генеа“ – 11, преку „Никоб лаб“ – 622, преку ВФВ Медикал – 68, преку „Ели Медика“ – 67, преку „Ројал Медика“ – 39, преку Спектра-ММ – 10, преку „Рапид Лаб“ – 5 и преку ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.916.
Досега во земјата се направени вкупно 1.404.750 милиони тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 205.623, бројот на оздравени пациенти е 190.570, на починати е 7.217, а бројот на активни случаи изнесува 7.836.
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје – 89.940, активни – 3.657
Куманово – 12.465, активни – 423
Тетово – 11.113, активни – 183
Прилеп – 9.650, активни – 365
Гостивар – 8.021, активни – 35
Битола – 7.733, активни – 465
Велес – 6.949, активни – 368
Кавадарци – 6.460, активни – 324
Штип – 6.298, активни – 259
Охрид – 6.212, активни – 201
Струмица – 5.939, активни – 100
Кичево – 4.157, активни – 113
Струга – 3.850, активни – 44
Кочани – 3.691, активни – 225
Гевгелија – 2.620, активни – 120
Неготино – 2.441, активни – 84
Свети Николе – 2.045, активни – 83
Крива Паланка – 1.727, активни – 171
Радовиш – 1.632, активни – 70
Ресен – 1.607, активни – 57
Дебар – 1.453, активни – 3
Берово – 1.289, активни – 63
Делчево – 1.211, активни – 75
Виница – 1.103, активни – 39
Пробиштип – 1.059, активни – 71
Валандово – 868, активни – 24
Кратово – 678, активни – 49
Богданци – 597, активни – 22
Крушево – 561, активни – 25
Демир Хисар – 514, активни – 52
Македонски Брод – 481, активни – 6
Демир Капија – 410, активни – 1
Македонска Каменица – 374, активни – 48
Пехчево – 324, активни – 4
Дојран – 151, активни – 7.