Во последните 24 часа, согласно податоците од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), се направени 3.791 тестови и притоа се регистрирани 386 нови случаи, починаа осум пациенти додека оздравеа 529.

Најголем број од новите случаи се регистрирани во Скопје – 205, во Куманово – 25, во Битола – 18, во Велес и во Штип – по 16, во Крива Паланка – 15, во Струмица – 11, во Охрид – 10, во Тетово и во Прилеп – по 9, во Свети Николе – 8, во Кичево, во Кочани и во Гевгелија – по 6, во Валандово – 5, во Кавадраци и во Радовиш – по 4, во Пробиштип и во Кратово – по 3, во Виница и во Македонска Каменица – по 2, во Гостивар, во Богданци и во Демир Хисар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале осум лица од кои пет од Скопје (63 год., 68 год., 71 год., 78 год. и 82 год) и по едно од Куманово (84 год.), од Кавадарци (62 год.) и од Македонски Брод (53 год.).

Регистрирани сe 529 оздравени пациенти од Скопје – 313, од Куманово – 37, од Штип – 22, од Кавадарци – 18, од Велес – 15, од Битола и од Струмица – по 13, од Тетово и од Прилеп – по 12, од Охрид – 9, од Кичево, од Крива Паланка и од Свети Николе – по 7, од Кочани – 6, од Гевгелија – 5, од Радовиш, од Неготино, од Кратово и од Ресен – по 4, од Виница, од Гостивар, од Струга и од Дебар – по 3, од Крушево – 2, од Валандово, од Пробиштип и од Македонска Каменица – по 1.

Дополнително, согласно регистерот на умрени лица со дијагноза ловид-19 од „Мој Термин“, се пријавени уште осум починати лица, со датум на смрт од 20.09.2021 до 03.10.2021 година. Пет од нив се регистрирани во Скопје и по едно лице од Битола, од Куманово и од Охрид на возраст од 34 до 83 години.

Направени се 3.791тестови преку ИЈЗ – 263, преку ЦЈЗ Скопје – 47, преку ЦЈЗ Битола – 71, преку ЦЈЗ Прилеп – 44, преку ЦЈЗ Тетово – 56, преку ЦЈЗ Куманово – 43, преку лабораторија болница Козле – 22, преку УК Пулмологија со алергологија – 2, преку Институт за микробиологија – 225, преку Клиника „Жан Митрев“ (Филип Втори) – 105, преку „Авицена“ – 165, преку „Биотек“ – 229, преку „Систина“ – 99, преку лабораторија „Лаор“ – 87, преку „Синлаб“ – 29, преку „Ремедика“ – 13, преку „Плодност“ – 47, преку „Генеа“ – 8, преку „Никоб лаб“ – 403, преку ВФВ Медикал – 50, преку „Ели Медика“ – 62, преку „Ројал Медика“ – 12, преку „Спектра ММ“ – 1 и преку ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.708

Досега во земјата се направени вкупно 1.314.953 милиони тестирања на ковид-19. Вкупниот број на ковид-19 дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 194.231, бројот на оздравени пациенти е 176.807, на починати е 6.799, а на активни случаи изнесува 10.625.

Дистрибуцијата по градови е следна

Скопје – 84.672, активни – 5.076
Куманово – 11.645, активни – 935
Тетово – 10.866, активни – 834
Прилеп – 9.123, активни – 279
Гостивар – 7.965, активни – 405
Битола – 7.168, активни – 246
Велес – 6.355, активни – 339
Охрид – 6.012, активни – 300
Кавадарци – 5.996, активни – 182
Штип – 5.830, активни – 236
Струмица – 5.787, активни – 232
Кичево – 4.003, активни – 350
Струга – 3.803, активни – 104
Кочани – 3.328, активни – 165
Гевгелија – 2.450, активни – 91
Неготино – 2.323, активни – 29
Свети Николе – 1.933, активни – 108
Ресен – 1.546, активни – 70
Радовиш – 1.542, активни – 74
Крива Паланка – 1.488, активни – 115
Дебар – 1.451, активни – 63
Берово – 1.214, активни – 20
Делчево – 1.127, активни – 61
Виница – 1.051, активни – 48
Пробиштип – 934, активни – 40
Валандово – 830, активни – 21
Кратово – 597, активни – 61
Богданци – 559, активни – 24
Крушево – 529, активни – 18
Македонски Брод – 474, активни – 28
Демир Хисар – 452, активни – 34
Демир Капија – 411, активни – 4
Пехчево – 314, активни – 4
Македонска Каменица – 313, активни – 28
Дојран – 140, активни – 1