На 14.08.2021 СВР Охрид – Одделението за внатрешни работи Дебар, до Основното јавно обвинителство Дебар поднесе кривична пријава против Л.Е.(32) и Е.Ц. (31) од Република Албанија, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување шумски пожар“, предвидено и казниво по член 227 од Кривичниот законик. Пријавените се сомничат дека предизвикале шумски пожар, кој бил пријавен дека настанал на 13.08.2021 на подрачјето на дебарско.