Лидерите на Германија, Шпанија и Португалија јавно го поддржаа Емануел Макрон пред утрешниот втор круг од претседателските избори во Франција, повикувајќи ги француските гласачи да ги поддржат „слободата, демократијата и посилна Европа“ и да извлечат поуки од Брегзит.

Во една крајно невообичаена интервенција на изборите во друга земја, Олаф Шолц, Педро Санчез и Антонио Коста рекоа во авторска колумна во водечкиот француски дневен весник Le Monde дека гласањето во вториот круг во Франција е „за нас, а не избори како сите други“.

Иако по име не ги спомнаа Макрон или неговата екстремно десничарска ривалка Марин Ле Пен, германскиот канцелар од левиот центар и шпанските и португалските премиери рекоа дека „се надеваат“ дека ќе победи визијата на актуелниот претседател за „Франција, Европа и светот“.

Гласањето е избор помеѓу „демократски кандидат кој верува дека Франција е посилна во моќна и автономна ЕУ и кандидат од екстремната десница кој отворено застанува на страната на оние кои ја напаѓаат нашата слобода и нашата демократија“, велат тие. На ЕУ и треба Франција која ќе остане „во срцето на европскиот проект“, рекоа тие, продолжувајќи да „ги брани нашите заеднички вредности“ во „силна и дарежлива Европа“. „Се надеваме дека граѓаните на Француската Република ќе го изберат тоа“.

Долгогодишниот евроскептик Ле Пен, која, според анкетите, заостанува зад Макрон, се откажа од ветувањето на претходните избори дека ќе го напушти еврото и ќе ја напушти ЕУ. Но, голем дел од нејзината сегашна платформа ќе имплицира кршење на правилата на ЕУ и единствениот пазар, велат експертите, што ќе доведе до „Frexit во сè освен во име“.

Во освртот на одлуката на Британија да го напушти блокот, тројцата лидери рекоа дека „вратете ја контролата“ беше „ветување на заговорниците на Брегзит но дека Брегзит наместо тоа „го наруши транспортниот и синџирот на снабдување на Велика Британија, предизвика колапс во нејзината надворешна трговија и забележани стапки на инфлација повисоки отколку во еврозоната“. Оние во Велика Британија кои требаше да бидат „првите корисници на напуштањето на ЕУ – работниците, младите и ранливите – се оние кои на крајот најмногу страдаа“, им порача моќната европска тројка на Французите пред утрешното гласање.

Лидерите рекоа дека исходот од изборите е клучен „за Франција и за сите нас во Европа“ поради руската војна против Украина. „Популистите и екстремната десница во сите наши земји го направија Владимир Путин идеолошки и политички модел“, напишаа тие, мислејќи на минатите восхитувачки забелешки на Ле Пен за рускиот претседател.

Портпаролот на изборната кампања на Ле Пен рече дека надворешните интервенции на изборите ретко се добредојдени од гласачите или ефективни, додавајќи дека има и други влади на ЕУ кои ја споделуваат нејзината визија за „сојуз на суверени нации“. (Гардијан)