Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено претпладне каде локално ќе наврнат и над 20 литри на квадратен метар. На планините врнежите ќе бидат од снег и ќе се формира снежна покривка. Ќе дува умерен до засилен ветар од јужен до југоисточен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 7 до 11 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремен дожд од претпладневните часови. Ќе дува умерен до засилен ветар од јужен до југоисточен правец. Максималната температура ќе достигне до 9 степени.

Во наредните денови ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд кои на места ќе бидат краткотрајно поројни. Ветрот што ќе дува од јужен правец за време на викендот ќе услови повисоки температури.