Шисимарин, кој се наоѓа во украински притвор, е обвинет дека пукал во глава на невооружен маж (62) додека возел велосипед и зборувал на телефон преку отворен прозорец на автомобилот, откако му било наредено „да убие цивил за да не да им го пријави на украинските бранители“.

Вадим Шисимарин, 21-годишен руски командант на тенковската дивизија на Кантемировскаја, е првиот руски војник кому му се суди за воени злосторства, пишува Гардијан. Тој е обвинет за убиство на цивили на 28 февруари за време на борбите во регионот Суми во североисточна Украина.

Според обвинението, Шисимарин пукал во автомобил во селото Чупахивка, откако неговиот конвој со воени возила бил нападнат од украинските сили. Тој потоа со автомобилот се обидувал да им побегне на украинските борци, заедно со уште четворица војници.

Шисимарин, кој се наоѓа во украински притвор, е обвинет дека пукал во глава на невооружен маж (62) додека возел велосипед и зборувал на телефон преку отворен прозорец на автомобилот, откако му било наредено „да убие цивил за да не да им го пријави на украинските бранители“.