Земјотрес со јачина од шест степени по Рихтеровата скала ја погоди провинцијата Сарангани на југот на Филипини, соопшти американскиот геолошки завод.

Потресот бил на длабочина од 24 километри, пренесува „Ројтерс“. Засега нема информации за жртви и причинета материјална штета.