Канцеларијата на Владата на Србија за Косово денеска соопшти дека припадници на специјалната косовска полиција пукале во возило на мостот Бистрица на автопатот Митровица – Лепосавиќ, при што е повредено едно лице, за кое Канцеларијата соопшти дека е од српска националност, додека полицијата го потврди инцидентот, наведувајќи дека возилото удрило во полициски пункт.

„Милјан Д. е ранет, додека неговиот совозач Душан С. за среќа побегнал без повреди, додека целиот автомобил бил изрешетан“, соопшти Канцеларијата, обвинувајќи ја косовската полиција за напад на Србија.

Според она што го соопшти, пак, косовската полиција, тие се обиделе да легитимираат возило кое не застанало, туку удрило во полицискиот пункт, загрозувајќи ги животите на полицајците.

Тензиите на северот на Косово меѓу локалното српско население и косовската влада траат од крајот на минатата година, додека Западот се обидува да поттикне дијалог.

Извор: Ал Џезира