Унгарскиот премиер Виктор Орбан рече дека Будимпешта не е во позиција да се согласи со предложените нови санкции на ЕУ, вклучително и нафтено ембарго кон Русија.

Во писмото до претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, Орбан рече дека е „неверојатно“ да се најде решение до самитот на лидерите на ЕУ следната недела и дека лидерите не треба да разговараат за ова прашање на состанокот.

Во писмото тој вели: „Гледајќи ја тежината на прашањата кои уште се отворени, малку е веројатно дека може да се најде сеопфатно решение пред специјалниот состанок на Европскиот совет на 30-31 мај“.

Орбан додава дека е „убеден“ дека дискусијата за пакетот санкции „во отсуство на консензус ќе биде контрапродуктивно“, додавајќи дека тоа само ќе ги нагласи внатрешните поделби без да понуди реални шанси за нивно решавање.

Унгарија се потпира на руската нафта од еден нафтовод и нејзиниот лидер тврди дека ембаргото ќе ја уништи економијата на земјата. ЕУ и понуди на Будимпешта, како и на Словачка и на Чешката Република, долгогодишни исклучоци од воведување на ембаргото.

И покрај тоа, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вели дека е само „прашање на недели“ за ЕУ ​​да се договори за ембарго на руската нафта.

Во изјава за Си-Ен-Ен, таа рече: „Работиме напорно на тоа во моментов, тоа е прашање на недели, но навистина мора да најдеме решение за инвестициските потреби. Затоа, ова е важно, мораме да го скроиме на начин Путин да не биде господар на нафтата“, рече таа.