Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 10 починати лица: 4 починати лица од Скопје (76г, 78г, 79г и 82г) и по едно починато лице од Кавадарци (61г), Штип (38г), Прилеп (66г), Велес (47г), Свети Николе (82г) и Берово (35г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

 

Направени се 1.309 тестирања, а регистрирани се 156 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 91, Кавадарци – 19, Битола – 13, Прилеп и Куманово – по 8, Кочани – 3, Струга – 2, Тетово, Штип, Охрид, Кичево, Гевгелија, Свети Николе, Крива Паланка, Делчево, Кратово, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1.

 

Регистрирани сe 326 оздравени пациент од: Скопје – 135, Куманово – 30, Кавадарци – 23, Штип – 21, Битола и Крива Паланка – по 18, Прилеп – 17, Велес – 14, Кочани – 11, Тетово, Кратово и Неготино – по 6, Пробиштип – 5, Богданци и Виница – по 3, Кичево и Гостивар – по 2, Гевгелија, Свети Николе, Делчево, Радовиш, Крушево и Дојран – по 1.

 

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 10 починати лица: 4 починати лица од Скопје (76г, 78г, 79г и 82г) и по едно починато лице од Кавадарци (61г), Штип (38г), Прилеп (66г), Велес (47г), Свети Николе (82г) и Берово (35г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

 

Направени се 1.309 тест преку: ИЈЗ-31, ЦЈЗ Скопје-35, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0,

ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-53, Авицена-69, Биотек-92, Систина-49, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-178, ВФВ Медикал-14, Ели Медика-6, Ројал Медика –0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 782.

 

Досега во земјата се направени вкупно 1.409.078 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 206.233, бројот на оздравени пациенти е 191.132, на починати е 7.242, а бројот на активни случаи изнесува 7.859.

 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 90218, Активни 3691

Куманово 12502, Активни 406

Тетово 11131, Активни 195

Прилеп 9690, Активни 377

Гостивар 8022, Активни 33

Битола 7783, Активни 484

Велес 6967, Активни 353

Кавадарци 6504, Активни 329

Штип 6328, Активни 250

Охрид 6225, Активни 214

Струмица 5942, Активни 100

Кичево 4160, Активни 113

Струга 3855, Активни 49

Кочани 3703, Активни 219

Гевгелија 2624, Активни 122

Неготино 2446, Активни 83

Свети Николе 2050, Активни 84

Крива Паланка 1735, Активни 161

Радовиш 1632, Активни 62

Ресен 1614, Активни 60

Дебар 1453, Активни 3

Берово 1291, Активни 60

Делчево 1215, Активни 76

Виница 1104, Активни 35

Пробиштип 1068, Активни 69

Валандово 868, Активни 24

Кратово 679, Активни 41

Богданци 601, Активни 22

Крушево 561, Активни 23

Демир Хисар 518, Активни 54

Македонски Брод 482, Активни 7

Демир Капија 410, Активни 1

Македонска Каменица 375, Активни 49

Пехчево 325, Активни 3

Дојран 152, Активни 7