Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 4.751 тестирања, а регистрирани се 409 нови случаи со ковид-19, девет починати и 289 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Од новозаболените 409 случаи од Скопје се 218, Прилеп – 37, Битола – 32, Кавадарци – 19, Велес – 18, Македонски Брод – 9, Кичево и Гевгелија – по 8, Куманово и Богданци – по 7, Кочани, Струга и Ресен – по 6, Охрид – 5, Тетово и Штип – по 4, Струмица и Крива Паланка – по 3, Гостивар, Делчево и Валандово – по 2, Неготино, Радовиш и Виница – по 1.

Од деветте починати шест се од Скопје (62г, 65г, 73г, 74г, 88г и 90г) и по едно починато лице од Битола (52г), Кавадарци (39г) и Прилеп (63г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Од 289 оздравени пациенти од Скопје се 161, Прилеп – 21, Охрид – 17, Кавадарци – 10, Куманово, Битола и Велес – по 9, Ресен – 8, Кичево – 7, Тетово и Гевгелија – по 6, Струмица – 4, Свети Николе, Радовиш и Богданци – по 3, Штип, Делчево Валандово и Демир Хисар – по 2, Гостивар, Кочани, Крива Паланка, Дебар и Македонски Брод – по 1.

Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“, пријавено е едно починато лице со датум на смрт 20.12.2021 година. Регистрираното починато лице е од Охрид (1), на возраст од 80 години. Починато во болнички услови. Од вкупниот број на починати лица (n=10), три лица се целосно вакцинирани.

Направени се 4.751 тестови преку: ИЈЗ-305, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-81, ЦЈЗ Прилеп-66, ЦЈЗ Тетово–12, ЦЈЗ Куманово-90, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–6, Жан Митрев (Филип Втори)-106, Авицена-199, Биотек-233, Систина-111, лабораторија Лаор-246, Синлаб-30, Ремедика-22, Плодност–54, Генеа-16, Никоб лаб-507, ВФВ Медикал-84, Ели Медика-104, Ројал Медика–57, Спектра-ММ-23, Рапид Лаб–16, Жан Митрев Струмица–19, Нова Лаб Дијагностика–14, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.263.

Досега во земјата се направени вкупно 1.581.175 тестирања на Ковид-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 223.739, бројот на оздравени пациенти е 211.021, на починати е 7.917, а на активни случаи изнесува 4.801.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 98340, Активни 2460
Куманово 13114, Активни 103
Тетово 11419, Активни 74
Прилеп 10779, Активни 349
Битола 9213, Активни 348
Гостивар 8083, Активни 19
Велес 7503, Активни 138
Кавадарци 7398, Активни 183
Охрид 6778, Активни 219
Штип 6744, Активни 85
Струмица 6276, Активни 128
Кичево 4316, Активни 66
Кочани 4102, Активни 48
Струга 3934, Активни 29
Гевгелија 2919, Активни 83
Неготино 2628, Активни 29
Свети Николе 2153, Активни 27
Крива Паланка 1956, Активни 42
Ресен 1866, Активни 87
Радовиш 1810, Активни 40
Берово 1477, Активни 9
Делчево 1465, Активни 27
Дебар 1457, Активни 0
Виница 1180, Активни 14
Пробиштип 1142, Активни 12
Валандово 1033, Активни 56
Кратово 789, Активни 7
Богданци 687, Активни 33
Демир Хисар 642, Активни 28
Крушево 606, Активни 12
Македонски Брод 536, Активни 26
Демир Капија 434, Активни 6
Македонска Каменица 429, Активни 11
Пехчево 357, Активни 1
Дојран 174, Активни 2.