Најмногу починати во 24 часа во новиот бран на заразата, олеснети мерките за патувањe во неколку земји

Со новите 1493 инфицирани, бројот на КОВИД-дијагностицирани од почетокот на епидемијата во земјава достигна 275 637. Во вчерашната статистика беа евидентирани 31 починат пациент, највисок број...

Наскоро ќе има само една вакцина за цел живот, јапонските научници пред револуционерен подвиг

Светот е пред третата година во борбата против коронавирусот, но добрите вести доаѓаат од Токио, Јапонија. Имено, тамошните научници забрзано работат на револуционерна вакцина која ќе гарантира доживотна...