Од почетокот на пандемијата досега во земјава се регистрирани 199.057 случаи на Ковид – 19. Од нив, 185.931 оздравеа, а 7.019 ја изгубија битката со вирусот. Моментално има 6.107 активни случаи на корона вирусот.

Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје информира дека во последните 24 часа:

Направени се 3.209 тестирањe, а регистрирани се 411 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 198, Куманово – 40, Штип – 19, Велес – 18, Кавадарци и Кочани – по 16, Прилеп – 15, Битола – 13, Крива Паланка – 10, Тетово и Радовиш – по 7, Струга – 6, Струмица и Пробиштип – по 5, Гевгелија, Неготино и Ресен – по 4, Охрид, Кичево, Свети Николе, Богданци, Крушево и Македонска Каменица – по 3, Валандово и Демир Хисар – по 2, Делчево и Виница  – по 1.

Регистрирани сe 271 оздравен пациент од: Скопје  –  120, Куманово – 22, Велес – 15, Крива Паланка- 14, Битола – 12, Штип и Тетово – по 11, Кичево – 10, Кочани и Прилеп – по 8, Кавадарци и Кратово – по 7, Струмица – 6, Гевгелија – 5, Неготино и Свети Николе – по 3, Радовиш, Пробиштип, Ресен, Охрид, Македонска Каменица, Валандово, Демир Хисар, Виница и Македонски Брод  – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 4 починати лица: 2 починати лица од Скопје (82г, и 65г), и по едно починато лице од Куманово (74г) и Пробиштип (39г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 3 починати лица, со датум на смрт од 31.08.2021 до 16.10.2021 година. Регистрирани се 2 починати лица од Скопје и едно лице од Кичево, на возраст од 80 до 93 години. Од пријавени лица, две се починати во домашни услови и едно лице е во болнички услови.

Направени се 3.209 тестови преку: ИЈЗ-254, ЦЈЗ Скопје-84, ЦЈЗ Битола-69, ЦЈЗ Прилеп-64,

ЦЈЗ Тетово–54, ЦЈЗ Куманово-46, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–163, Жан Митрев (Филип Втори)-56, Авицена-115, Биотек-136, Систина-67, лабораторија Лаор-162, Синлаб-19, Ремедика-13, Плодност–22, Генеа-35, Никоб лаб-386, ВФВ Медикал-32, Ели Медика-54, Ројал Медика –8, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.366.

Досега во земјата се направени вкупно 1.357.742 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 199.057, бројот на оздравени пациенти е 185.931, на починати е 7.019, а бројот на активни случаи изнесува 6.107.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 87061, Активни 3082

Куманово 12047, Активни 498

Тетово 10933, Активни 89

Прилеп 9343, Активни 243

Гостивар 7994, Активни 37

Битола 7316, Активни 194

Велес 6637, Активни 297

Кавадарци 6157, Активни 177

Охрид 6118, Активни 205

Штип 6034, Активни 210

Струмица 5870, Активни 130

Кичево 4070, Активни 78

Струга 3828, Активни 41

Кочани 3465, Активни 153

Гевгелија 2517, Активни 79

Неготино 2351, Активни 23

Свети Николе 1969, Активни 64

Радовиш 1579, Активни 48

Ресен 1570, Активни 36

Крива Паланка 1562, Активни 111

Дебар 1453, Активни 6

Берово 1222, Активни 12

Делчево 1140, Активни 22

Виница 1074, Активни 32

Пробиштип 981, Активни 57

Валандово 844, Активни 17

Кратово 631, Активни 40

Богданци 578, Активни 23

Крушево 544, Активни 14

Македонски Брод 476, Активни 2

Демир Хисар 473, Активни 32

Демир Капија 410, Активни 1

Македонска Каменица 350, Активни 49

Пехчево 318, Активни 3

Дојран 142, Активни 2