Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судијата за деца при Основниот кривичен суд Скопје достави Барање за поведување подготвителна постапка спрема дете во судир со законот на возраст од 16 години за кое постои основано сомнение дека извршило дејствие кое со закон е определено како кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од член 300 став 4 во врска со член 297 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

„На 4 јуни, на булеварот „Никола Карев“ во Скопје, детето незаконски управувало патничко моторно возило „Сеат леон“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на неговиот татко. Автомобилот го управувал без да поседува важечка возачка дозвола, а брзината на движење на возилото не ја приспособил на условите кон својствата и состојбите на патот и кон густината на сообраќајот. Од тие причини, кога стигнал пред клучката Бит Пазар, не бил во можност навреме да го запре автомобилот и со предниот десен бочен дел од возилото удрил во жена, која како пешак го поминувала коловозот надвор од обележан пешачки премин. Од ударот, таа се здобила со тешки телесни повреди и починала на лице место“, соопшти обвинителството.

Надлежниот јавен обвинител, оценувајќи дека постои опасност детето да избега, да ја попречува постапката со влијание врз сведоците или да го повтори делото, на судијата за деца му предложи да определи мерка притвор.​

Линк до веста за сообраќајната несреќа: https://novatv.mk/zagina-zhena-na-plasticharska-ja-pregazi-maloletnik-so-seat-leon/