Пол Сорвино, најпознат по улогaта на Пол Цицеро во гангстерскиот еп на Мартин Скорсезе – „Добри момци“ (Goodfellas), почина на 83-годишна возраст, соопшти во понеделникот портпаролот на актерот.

Сорвино, исто така познат по улогата на полицискиот наредник Фил Серета во ТВ-сериjaта „Закон и ред“ (Law and Order) од 1990-тите, работеше во филмот и телевизијата повеќе од 50 години.

Тој одлично глумеше и гангстер и полицаец.

„Господин Сорино почина во клиниката Мајо во Џексонвил, Флорида,“ изјави портпаролот.

Смртта на актерот ја потврди и неговата сопруга Ди Ди. „Нашите срца се скршени, никогаш нема да има друг Пол Сорвино. Тој беше љубовта на мојот живот и еден од најголемите изведувачи што некогаш ги красел екранот и театарската сцена“, изјави таа за „Холивуд рипортер“.