Џеф Бек, еден од највлијателните рок гитаристи на сите времиња, почина на 78-годишна возраст.

Британскиот музичар се прослави како дел од Yardbirds, каде што го замени Ерик Клептон, пред да ја формира групата Џеф Бек со Род Стјуарт.

Неговиот стил на свирење ја редефинираше музиката на гитара во 1960-тите и влијаеше на движењата како хеви метал, џез-рок, па дури и панкот.

Смртта на Бек беше потврдена на неговата официјална страница на Твитер.

„Во име на неговото семејство, со длабока и длабока тага ја споделуваме веста за смртта на Џеф Бек“, се вели во соопштението.

„Откако ненадејно се зарази со бактериски менингитис, тој почина мирно во средата“, се додава.

Бек одби да го замени Брајан Џонс во Ролинг Стоунс, а Ник Мејсон од Пинк Флојд изјави дека го сакале како замена за оригиналниот гитарист Сид Барет, но немале храброст да го прашаат, па нивниот пријател Дејвид Гилмур се приклучил на бенд.

Асоцијацијата на Бек со Џими Хендрикс, кој го сметаше Бек за еден од најдобрите гитаристи во доцните шеесетти, е легендарна.

Неговиот стил на свирење се менуваше во текот на неговата кариера, тој се смета за зачетник на употребата на дисторзија во рок музиката, како и свирење без пик, со прстите на копчето за засилување и вибрато-вилушка, што му даде досега нечуено звук.

Имаше успех со соло плочи во текот на седумдесеттите, но во поголемиот дел од кариерата свиреше со други музичари и во таканаречените „супергрупи“.