Денеска околу 15.10 часот, е лишено од слобода 32-годишно осомничено лице дека подметнал пожар над гостиварско Пожаране. Лицето со иницијали Л.А. било од Република Албанија а илегално престојувало во земјава.Осомничениот за подметнување на пожарот е задржан на понатамошна постапка а го привеле  полициските службеници од одделението во с.Галате.

Полицијата има осомничено уште едно лице за пожарот во Старо Нагоричане за што полициските службеници веќе постапуваат во координација со Јавен обвинител.

МВР работи и на расчистување на случај во кој се осомничени две лица, за предизвикување пожар од поголеми размери пред село Блаце кон Катланово.Но, благодарение на брзата интервенција на полициска патрола и на екипа на Бригадата за противпожарна заштита Скопје, обидот е осуетен а со тоа е спречено распламтување на пожарот.

МВР апелира строго да се почитува забраната за движење во шумските предели , граѓаните максимално да се воздржат од палење огнови, отпадоци, меѓи и стрништа на нивите, да не фрлаат неизгаснати догорчиња и да не оставаат стаклени шишиња или други предмети, кои подолго време биле изложени на сонце и поради тоа можат да предизвикаат пожар. Неопходна е максимална будност и целосно одговорно однесување од страна на секој поединец.

Од МВР потсетуваат дека , предизвикувањето на пожар намерно или од невнимание претставува кривично дело, кое се санкционира со соодветни поднесоци и за кое е предвидена и затворска казна до 8 години, зависно од видот на пожарот и другите околности и последици.