Полскиот претседател Анджеј Дуда обвини дека Берлин не успеал да испорача модерни тенкови „Леопард“ во Варшава во замена за полски тенкови испратени во Украина. Тој вели дека германската влада го прекршила договорот за снабдување на Варшава со нови тенкови како компензација за нивната испорака на тенкови од советската ера во Украина.

Германскиот канцелар Олаф Шолц минатиот месец ја воведе таканаречената „Рингтауш“, шема на замена според која источните партнери на НАТО ќе ја снабдуваат украинската армија со тенкови од советската ера Т-72 во замена за модерни западни тенкови од германски производители, како на пример „Леопардот“. Шолц и германските власти тврдат дека овој модел е поволен за Украина бидејќи ги добива истите тенкови од советската ера со кои веќе се запознаени нејзините војници и механичари, додека пак источните земји на НАТО ќе добијат модернизација на оружјето.

Дуда во интервју за германскиот весник Велт тврди дека Берлин не ја исполнува својата обврска да испорача нови тенкови како компензација за испорачаните на Украина. „Тие не го исполнија ова ветување. И искрено, ние сме многу разочарани поради ова“, рече полскиот претседател на маргините на Светскиот економски форум во Давос.

„И дадовме на Украина голем број тенкови бидејќи веруваме дека тоа е наша одговорност како сосед“, рече Дуда. „Со тоа го исцрпивме сопствениот воен потенцијал и резерви“, тврди тој.

Полскиот претседател додаде дека „голем дел од нашиот тенковски арсенал во полските вооружени сили се германски тенкови Леопард“, додавајќи дека Берлин дал ветување да испорача такви тенкови во Полска.

Портпаролот на германското Министерство за одбрана одговори дека Берлин е „ангажиран во конструктивен дијалог со нашите полски сојузници за да видиме како можеме да ги усогласиме нивните желби и нашите можности“, но призна: „Има уште малку работа пред нас“. Портпаролот додаде дека Варшава на 26 април го информирала Берлин за својата одлука да префрли тенкови од советско производство во Украина. Портпаролот рече дека германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт „многу го поздравила ова на билатерален состанок и понудила да разговара со Полска за тоа дали и како Германија може да помогне да ги пополнат арсеналите оружје“.

Портпаролот посочи и дека Берлин веќе успешно го спроведува „Рингтауш“ со Чешката Република и според шемата за замена ќе испорача во Прага 14 носечки борбени тенкови Леопард 2А4 и едно возило за враќање тенкови „Леопард“.

Германски функционер тврди дека спорот со Варшава може да се поврзе со фактот дека Полска сака подобри тенкови од Германија. „Додека ‘Леопард 2А4’ што го добива Чешка е изграден кон крајот на 1980-тите и оттогаш е делумно надграден, Полска пројави интерес за помодерни верзии на тенкот како што е ‘Леопард 2A6’, рече тој. (Политико)