Поранешниот светски првак во Формула 1, Финецот Кими Раиконен (41) синоќа преку социјалните мрежи потврди дека на крајот од актуелната сезона ќе ја заврши својата 20-годишна кариера.

Раиконен дебитираше во Формула 1 во 2001 година, а својот најголем успех го постигна шест години подоцна кога во болидот на Ферари ја освои титулата светски првак.

Финецот ќе ја заврши кариерата во тимот на Алфа Ромео, а во досегашните 344 трки во Светскиот шампионат во Формула 1 забележа 21 победа и 18 пати ја освојуваше пол-позицијата.

„Тоа е тоа. Ова ќе биде мојата последна сезона во Формула 1. Ова е одлука, која ја донесов во текот на минатата зима. Одлуката не беше лесна, но по завршувањето на оваа сезона е време за нови работи“, објави Раиконен на Инстаграм