Полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Штип, Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани и ОВР Свети Николе ги лишија од слобода A.J. (37), И.Н. (34) и И.Д. (36), поради постоење основано сомнение дека се сторители на кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.
Од Министерството за внатрешни работи (МВР) посочија дека по претходно добиена наредба за претрес на дом и помошни простории, извршен е претрес во неколку објекти на подрачјето на ОВР Свети Николе, при што била пронајдена и одземена поголема количина на марихуана.
По насока на Јавен обвинител против лицата ќе биде поднесен соодветен поднесок.