Градоначалникот на Пирот, Владан Васиќ, најави дека останува на сила вонредната состојба која беше прогласена синоќа поради истекување на амонијак од вагон-цистерна што излета од шините на пругата Пирот-Димитровград, оценувајќи дека „ситуацијата е под контрола, но не е поправена“.

„Најважно е што формиравме комисија од која градскиот штаб за вонредни состојби очекува дополнителни инструкции, односно дали ќе продолжи вонредната состојба, дали децата од утре ќе одат на училиште или ќе се префрлат на онлајн настава и слично. Одлуките ќе зависат од состојбата на теренот, од концентрацијата на амонијак на теренот, од состојбата на цистерните и од тоа што ќе кажат стручните комисии и Министерството за инфраструктура за динамиката на отстранување на овие последици“, рече Васиќ на прес-конференцијата одржана по седницата на Штабот за вонредни состојби.

Васиќ рече дека сите граѓани на територијата на Пирот се безбедни, но дека „препораката врз основа на мислењето на Заводот за здравствена заштита е да не излегуваат од дома, а доколку излезат да користат заштитни маски N95 со филтри со посилно ниво на заштита“.

Според него, на три семејства во близина на местото Сопотски хан, каде се лизнал вагонот-цистерна со амонијак, им било наредено да се евакуираат, а бидејќи имаат домашни животни, вечерва ќе можат да одат во своите куќи во придружба на полиција, и веднаш потоа да се вратат во привремените живеалишта кај роднини.

Васиќ повтори дека е добра вест што резервоарот од кој што истекувал амонијак не завршил во реката Нишава, како што првично изгледаше поради чадот предизвикан од хемиската реакција на амонијакот со влагата од воздухот.

„Половина од резервоарот веќе истече во воздух, а стручната комисија сега проверува дали е можно да се запечати. Очекуваме предлог од Комитетот што го формиравме за тоа како на безбеден начин да се дислоцираат цистерните што се лизнаа од шините – вкупно четири од 20 што превезуваа амонијак“, рече тој.

Тој најави дека Пирот ќе добие мобилни уреди за мерење на штетните испарувања  и дека најверојатно ќе бидат лоцирани во индустриската зона најблиску до местото на несреќата.

Од Одделението за вонредни состојби соопштија дека девет пациенти биле лекувани во болницата Пирот и 15 во Универзитетскиот клинички центар во Ниш поради симптоми на труење со амонијак, но дека сите се во стабилна состојба.

Во овој сектор вчера доцна попладне соопштија дека со симптоми на труење со амонијак се хоспитализирани вкупно 51 лице, од кои двајца се со тешки симптоми.

Некои медиуми јавија дека синоќа во возилото што го излетал од патот кај Пирот бил пронајден мртов постар маж, хроничен кардиоболен, а обдукцијата ќе ја утврди причината за смртта, односно дали починал од основна болест, последиците од несреќа или поради вдишување на амонијак.

„Србија Карго“ соопшти дека се работи за товарен воз кој секојдневно сообраќа на оваа делница, кој превезува суровини од Бугарија до Прахово и Шабац, а вагонот-цистерна е во сопственост на компанијата „Еликсир“.

Мешовитата железничка комисија за истрага на вонредните настани на Железничката инфраструктура на Србија и Србија Карго ќе ја утврдува причината за оваа несреќа.

Бугарското МНР денес издаде предупредување за бугарските граѓани да не патуваат во Пирот.

Извор: БГНЕС/Данас