Откако поддржувачите на Жаир Болсонаро ги нападнаа државните институции на Бразил, топката е на теренот на САД, каде поранешниот бразилски претседател отпатува два дена пред истекот на мандатот на 1 јануари.

Десничарскиот претседател Болсонаро, кој се обиде да добие втор мандат на 30 октомври, но беше поразен од левичарот Луис Инасио Лула да Силва, отпатува за Флорида и на тој начин го избегна предавањето на власта.

Во Бразил зад себе остави насилно движење на поддржувачи кои не веруваат во изборните резултати. Вчера, само два дена по годишнината од сличните настани во Вашингтон, кога приврзаниците на Доналд Трамп упаднаа во Конгресот, тие упаднаа во претседателската палата, Конгресот и Врховниот суд во Бразил.

Американскиот претседател Џо Бајден сега е под притисок да го протера Болсонаро од неговиот самонаметнат егзил во предградието Орландо.

„Болсонаро не треба да биде во Флорида“, изјави демократскиот конгресмен Хоакин Кастро за Си-Ен-Ен. „САД не смеат да бидат засолниште за тој авторитарен политичар кој го поттикнуваше внатрешниот тероризам во Бразил. Тој треба да биде вратен во таа земја“. Кастро додаде дека Болсонаро, поддржувач на Трамп, „ги инспирирал домашните терористи според прирачникот на Трамп“.

Кастро и другите кои имаат слични мислења во американската политика, покажуваат дека Вашингтон треба да донесе голема одлука за иднината на бразилскиот политичар.

Болсонаро имаше лоши односи со Бајден, а по завршувањето на мандатот во Бразил ја загуби правната заштита од кривично гонење. Истрагата може да доведе до негово апсење или да го спречат повторно да се кандидира, објави Ројтерс минатата недела. Против Болсонаро беа спроведени четири истраги уште пред вандалските напади врз бразилските институции.

Џон Фили, кој беше амбасадор на САД во Панама од 2016 до 2018 година кога Панама побара екстрадиција на нејзиниот поранешен претседател Рикардо Мартинели, рече дека најдиректната закана за Болсонаро би била суспензијата на неговата виза.

„САД – или која било суверена нација во таа работа – може да депортира вонземјанин, дури и оној што влегол легално со виза, од која било причина“, рече Фили. „Тоа е целосно суверена одлука која не бара никакво правно образложение.

Службеник на американскиот конзулат, кој сакаше да остане анонимен, рече дека Болсонаро речиси сигурно влегол со виза А-1, резервирана за шефови на држави.Вообичаено, А-1 се откажува откако примачот ќе ја напушти функцијата, но имајќи предвид дека Болсонаро го напушти Бразил и влезе во Соединетите држави пред крајот на неговиот мандат, службеникот верува дека неговиот А-1 е сè уште активен.

На Болсонаро сега веројатно не му се брза да се врати во Бразил, каде што е обвинет за поттикнување на насилно движење кое ги негира резултатите од изборите. Тој во неделата рече дека упадот во институциите ја преминал границата на мирен протест.

Извор: Н1