Рускиот кошаркарски клуб Парма од Перм е прв во светот кој вклучи вештачка интелигенција во стручниот штаб. Управата на клубот одлучи да ангажира Промобот како робот тренер во насока на остварување на подобри резултати на екипата.

Основна задача на новиот член на стручниот штаб на Парма ќе биде прибирање и обработка на податоци за време на натпреварите кои подоцна ќе ги проследува со тренерот Казис Максвитис.

Парма пред две години беше ривал на Работнички во квалификациите за Европа Купот на ФИБА и беше убедливо подобар во двомечот со македонскиот претставник (73:95 и 88:63).