Новинарите од западните земји ќе бидат протерани од Русија доколку YouTube го блокира пристапот до брифинзите на Министерството за надворешни работи на Москва, соопшти Министерството за надворешни работи на Русија.

Портпаролката на Министерството Марија Захарова, која одржува брифинг за новинарите еднаш неделно, рече дека Министерството го предупредило YouTube да не ги блокира нејзините содржини.

Захарова беше цитирана од руската државна новинска агенција Тасс како вели:

„Им рековме: ‘Блокирате ли еден брифинг – еден новинар или американски медиум си оди дома. Блокирате ли друг брифинг ќе именуваме уште еден конкретен западен новинар или конкретен медиум што ќе си оди дома“.

Таа додаде дека Москва работи на мерки против медиумите на англиски јазик како одговор на, како што смета, „непријателските акции“ на странските влади кон руските медиуми. Захарова не соопшти повеќе детали.

Коментарите на Захарова дојдоа откако руските пратеници го одобрија нацрт-законот со кој им се дава овластување на обвинителите да ги затворат странските медиумски бироа доколку некоја западна земја е „непријателска“ кон руските медиуми. Мерката има за цел да се одмазди за затворањето на некои руски државни вести на Запад.