Отворање на казината, на автомат клубовите и ВЛТ апаратите во обложувалниците, а до крајот на оваа недела и фитнес центрите и теретаните, најави министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција во Владата.

За ова, како што истакна, било разговарано на претпладневниот состанок со Комисијата за заразни болести на тема олабавување на дел од мерките и произлезено како препорака за споменатите субјекти.

Во однос на начинот на минување на границите, Филипче најави дека се размислува, се разговара, но дека јавноста ќе биде дополнително известена.