Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтер го погоди денеска Тајван, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 40 километри.

Засега не е познато дали земјотресот предизвикал материјална штета и дали има повредени.