Два силни земјотреса ги потресоа Загреб и северозападна Хрватска утрово, „Јутарњи лист“ јавува дека 15 годишно е во критична состојба.

Првото силно тресење е регистрирано во 6:24 часот, а според податоците на хрватската сеизмолошка служба, силата на земјотресот била 5,5 според Рихтер. Јачината на вториот земјотрес бил пет степени.

Третиот земјотрес бил околу 7:40 часот, со јачина од 3,7 степени. Полицијата ги предупредила граѓаните да излегуваат веднаш од домовите, да се оддалечат од зградите, без разлика дали се оштетени или не. Сепак, од граѓаните се бара да се оддалечат едни од други, со оглед на епидемиолошката криза.

Претседателот Зоран Милановиќ бил евакуиран од неговиот стан.

https://www.facebook.com/index.hr/videos/515424705785296/