Во јужниот дел на Иран денеска е регистриран земјотрес со интензитет од 6,5 степени според Рихтеровата скала.

Епицентарот на земјотресот беше на 47 километри југозападно од градот Бандар Абас на длабочина од 10 километри.

Се уште нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.