Славниот пловечки ресторан Џамбо во Хонг Конг се преврте во Јужното Кинеско Море помалку од една недела откако беше одвлечен од градот, соопшти неговата матична компанија.

Ресторанот наиде на „неповолни услови“ уште во саботата додека ги минуваше островите во Јужното Кинеско Море, а водата навлезе во него и почна да се превртува. Компанијата соопшти дека никој не е повреден, но дека напорите да се спаси бродот не успеале и тој се превртел во неделата.

„Бидејќи длабочината на водата на местото изнесувала над 1.000 метри, тоа го отежнало извршувањето на спасувачките работи“, се вели во соопштението.

Од компанијата велат дека се многу тажни поради оваа несреќа.

Лебдечкиот ресторан Џамбо, долг речиси 80 метри, беше обележје во Хонг Конг повеќе од четири децении, служејќи кантонска кујна на над 3 милиони гости, вклучувајќи ги кралицата Елизабета Втора и Том Круз.

Се затвори во 2020 година поради пандемијата и го отпушти целиот свој персонал. Ресторанот станал финансиски товар за неговите акционери, со милиони долари од Хонг Конг потрошени за негова инспекција и одржување иако не бил во функција, пишува Aberdeen Restaurant Enterprises.

Компанијата соопшти дека планира да го премести на локација со пониска цена каде што може да се врши одржување. Наведено е дека пред неговото поаѓање, бродот бил темелно прегледан од поморски инженери, биле поставени складишта и биле добиени сите соодветни одобренија.