Се одложи повтореното судење за случајот „Монструм“ за на 14 март.

Судењето е одложено бидејќи не е прибавен предметот со кој се обвинува Сами Љута, еден од четворица кои со првичната пресуда беше осуден на доживотен затвор.

Четворицата обвинети за петкратното убиство кај Смилковско езеро, Агим Исмаиловиќ, Хаки Азири, Сами Љута и Фејзи Азири се бранат од слобода откако Врховниот суд го врати случајот на почеток.

Одбраната верува во позитивен епилог, а побара и СЈО да го презеде случајот.

„Постои опција СЈО да го преземе случајот бидејќи тоа се уште го истражува случајот, а и не е одлучено кој од обвинителите од организираниот криминал ќе го презентира, па мислам дека постои и оваа опција. Ако нема одложување од техничка природа, условно, мислам дека за четири седници ќе се затвори случајот во прв степен. Случајот наскоро ќе има епилог“, изјави адвокатот Насер Рауфи пред судењето.

Роднините на осомничените се надеваат на нивно целосно ослободување од вина. Тие веруваат дека доказите кои ги поседуваат двете обвинителства ќе ја потврдат невиноста на шесте осомничени лица.