Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска оствари средба со Претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда, кој престојува во дводневна официјална посета на нашата земја.

Џафери, како што информираат од неговиот кабинет, на средбата искажал особена благодарност за континуираната поддршка од Република Полска за процесот на евроинтеграција на Република Северна Македонија. Тој порачал дека Собрание, и покрај дневните предизвици, продолжува со исполнување на стратешките цели, меѓу кои и развојот на добрососедската политика и домашната реформска агенда. Европската интеграција, продолжи Џафери, по членството во НАТО, останува клучен стратешки приоритет, како единствена алтернатива за иднината на земјата.

Претседателот Дуда, се вели во соопштението, истакнал дека Република Полска, отсекогаш ја поддржувала аспирацијата на Северна Македонија за евроатланска интеграција и изразил благодарност за улогата на земјата во мигрантската криза, истакнувајќи дека полската гранична полиција ги имплементира искуствата што ги добила во нашата држава.

Двајцата соговорници се согласија за особеното значење што го има парламентарната дипломатија, имајќи предвид дека ги охрабрува владите да стапат во непосредна и конкретна соработка.