Заедничка изјава од „Отворен Балкан“ на Вучиќ, Димитров и Рама: Иднината на проширување – поглед од регионот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, премиерот на Албанија, Еди Рама и вицепремиерот на Северна Македонија задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска потпишаа заедничка изјава „Иднината...

Чадеж: Формираме Совет за побрз проток на стоки, услуги и луѓе меѓу Србија, Албанија и С. Македонија

Србија, Албанија и Северна Македонија ќе формираат Совет за имплементација  на забрзување на протокот на стоки, услуги, луѓе и капитал и да заживее системот на единствени...

Жителка на Дебар по земјотресот во Албанија: Живееме на петти кат, страшно беше

Земјотресите кои утрово беа регистрирани во близина на албанско-македонската граница ги вознемирија дебрани, посебно оние во станбените згради. Тие ги напуштија своите домови и одреден временски...

Не успеа да се избори со инфекцијата: Петгодишно дете е најмладата жртва од ковид-19 во Албанија

Петгодишно дете тешко околу 54 килограми почина како последица на компликации од ковид-19, што е најмлада жртва од опасниот вирус во Албанија. Според албанските медиуми детенцето...

Полицискиот час во Албанија останува во сила, а се воведува трета доза антиковид вакцина

Технички комитет на експерти за справување со пандемијата, денеска одлучи во Албанија да останат во сила веќе постојните ограничувачки мерки, а ја одобри препораката на Комитетот...

Мета: Албанија прва во Европа по смртни случаи од ковид, итно да се преземат соодветни мерки 

Меѓународниот монетарен фонд во својот најнов извештај открива дека Албанија има најголем пораст на смртни случаи во Европа, споредено со просечната смртност во периодот 2015-2019 година. ...

Во духот на ЕУ: Седми Европски ден на територијалната соработка во Корча

Фолклорни танци, гастрономија, ракотворби, модерни  и традиционални носии и заеднички проекти, беа презентирани во рамки на Програмата за прекугранична соработка помеѓу Северна Македонија и Албанија на...

Вархеји оптимист: Очекувам „зелено светло“ од ЕУ за почеток на преговори со С. Македонија и Бугарија со оглед на ангажманот на Скопје и Софија

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји на денешната прес- конференцијата за извештаите за земјите од Западен Балкан не даде дополнителни објаснувања за новинарите и повтори дека очекува...

Еврокомесарот Вархеји дециден: Не сум за одвојување на Северна Македонија и Албанија

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји нагласи дека работи за одржување на првата Меѓувладина конференција со Северна Македонија заедно со Албанија до декември, јави дописничката на МИА...

Вархеји пред европратениците: Мора да испорачаме за С. Македонија и за Албанија до крај на годината

Еврокомесарот за проширување на Европската Унија (ЕУ), Оливер Вархеји ги презентира извештаите за реформскиот напредок на земјите од Западен Балкан и Турција пред европратениците и повика...