Идри Истрефи од Коалицијата Алијанса на Албанците/Алтернатива влегува во трка за градоначалничката фотеља на Струга

Електроинженерот и вработен во Елем, Идри Истрефи од Велешта влегува во трката за освојување на локалната власт во Струга, како предлог кандидат на албанската опозициона коалиција...

Партиите „во низок старт“: Еден куп комбинации и математики за формирање нова влада

И СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ најавија дека ќе се обидат да обезбедазт парламентарно мнозинство за добивање на мандат од претседателот Стево Пендаровски за составување на новиот владин кабинет

ДИК: Поднесени вкупно 2.141 приговори за резултатите од изборите, 1.982 од „Левица“

Најголем број на приговори, дури 1.982, поднеле од Левица, а Алијансата за Албанците која на изборите настапи во коалиција со Алтернатива вчера и завчера поднесе вкупно 151 приговори, два достави и ВМРО-ДПМНЕ кои се однесуваат на сумирање на резултатите од гласањето. СДСМ, како што најави, не поднесе приговори за овие избори