Енергетиката, иновациите и странските инвестиции во фокус на разговорите помеѓу Бектеши и Брнз

Економските последици од руско-украинскиот конфликт и инфраструктурните проекти во Северна Македонија биле теми на разговор за време на денешната средба помеѓу амбасадорката на САД, Кејт Мари...

Грковска – Мејер: Продолжува поддршката на САД за владеење на правото и за институции како сервис за граѓаните

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска, денеска имаше средба со заменик-амбасадорот на Соединетите Американски Држави, Ерик Мејер. Заменик-амбасадорот Mejeр...

Петровска – Брнз: Северна Македонија и САД се пример за стратешка, сојузничка одбранбена соработка

Министерката за одбрана Славјанка Петровска се сретна со амбасадорката на САД во нашата земја, Кејт Брнз. Северна Македонија и Соединетите Американски Држави имаат одбранбена соработка што...

Грковска-Брнз: Продолжува соработката за унапредување на демократските процеси

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз, придружувана од...

Шекеринска – Брнз: Северна Македонија и САД споделуваат исти вредности, двете држави испишаа историја

Американската амбасадорка Кејт Мери Брнз денеска и предаде американско знаме на министерката за одбрана Радмила Шекеринска, како знак на заслуги за одбранбената соработка меѓу Северна Македонија...

Амбасадата на САД, Црвениот Крст и Институтот за трансфузија ја организираа 13 по ред хуманитарна акција во сеќавање на 11 септември

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска денеска донираше хуманитарни пакети, а генералниот секретар во Кабинетот на претседателот, Миле Бошњаковски даруваше крв во Амбасадата на Соединетите Американски Држави...

Брнз: Се сретнав со Мицкоски за да го брифирам за извршната наредба за Западен Балкан

Aмериканската амбасадорка во земјава, Кејт Мари Брнз, денеска се сретнала со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за да го брифира за извршната наредба на претседателот на...