СП во ракомет: Македонија ја разби Ангола, 10 гола на К. Лазаров

„Црвено-жолтите“ вечерва триумфираа над африканската селекција со 31:22 за втора победа во групата Б и, речиси, обезбедено осминафинале иако до него има уште три меча. Првиот нареден е во понеделник (17,45 ч.) против Словенија

Червар предупредува: Повеќе се плашам од нас отколку од Ангола

Македонија вечерва (20,45 ч.) го игра вториот меч на Светското првенство во Франција. Со евентуална победа „црвено-црните“ ќе бидат, речиси, сигурни осминафиналисти на турнирот. На хартија се фаворити, како такви треба да се оправдаат и на терен