За спречување на инфлација: Аргентина ги замрзна цените на храната за наредните 90 дена

Аргентинската Влада денеска соопшти дека постигнала договор со компаниите од малопродажбата за замрзнување на цените на повеќе од илјада прехранбени продукти и производи за домаќинство во...

КОНМЕБОЛ се огради од неодиграниот натпревар меѓу Бразил и Аргентина

Јужноамериканската фудбалска асоцијација (КОНМЕБОЛ) зазеде неутрален став во врска со неодиграниот натпревар меѓу Бразил и Аргентина во рамки на мундијалските квалификации, наведувајќи дека тој дуел е во „надлежност...

ФИФА дополнително ќе излезе со детали за прекинатиот натпревар меѓу Бразил и Аргентина

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) доцна синоќа со штуро соопштение се произнесе по повод прекинатиот натпревар од јужноамериканските квалификации за Мундијалот 2022 меѓу репрезентациите на Бразил и Аргентина. –...

Заврши СП во кошарка во Кина: Престолот за Шпанија, МВП за Рубио, историја за Гасол

До втората титула во својата историја, „фуријата“ стигна по убедливата партија и победа против Аргентина со 95:75 во финалето на мундобаскетот. Со бронзата од Кина замина репрезентацијата на Франција која во мечот за третото место ја совлада Австралија со 67:59. Рубио го посвети златото на неговата мајка која почина пред три години, Гасол, пак, се придружи на Ламар Одом со шампионски прстен во НБА и светска титула во иста календарскка година. Најдобар стрелец на турнирот е Богдан Богдановиќ со вкупно 183 постигнати поени

Кадетско СП во ракомет: Македонија се одмазди на Аргентина во меч за 13. место

Македонската кадетска ракометна селекција го освои 13. место на осмото Светско првенство во Скопје. Во последниот настап на турнирот, „црвено-жолтите“ ја совладаа Аргентина со 29:26 (полувреме:...

СП во ракомет (У19): С. Македонија почна со пораз од Аргентина

Македонските репрезентативци одиграа две различни полувремиња во СЦ „Борис Трајковски“. Го добија првото со четири разлика (13:9), но паднаа во второто во кое постигна само седум гола, а примија двојно повеќе за конечни 20:23. Следува ден одмор во групата Ц, а наредниот натпревар за избраниците на Данило Брестовац е во четврток против Нигерија

Нова шлаканица за Меси: Бразил ја елиминира Аргентина на Копа Америка (Видео)

Стрелци за „кариоките“ во полуфиналето во Бело Хоризонте беа Габриел Жезус во 19. минута и Фирмињо во 71. минута. Бразилците ќе играат за титула против подобриот од мечот Чиле - Перу кој ќе се одигра ноќеска. Финалето е на 8 јули на „Маракана“ во Рио де Жанеиро