Европската агенција за лекови без потврда дали жените и младите се изложени на поголем ризик од згрутчување на крвта по примање на вакцината „Астра Зенека“

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека не може да потврди дали жените и младите се изложени на поголем ризик од ретко згрутчување на крвта со ниски...

Студија: Заштитата на „Фајзер“ и на „Астра зенека“ против делта-сојот се намалува по три месеци

Откриено е дека оние што се инфицирале откако ги примиле двете дози на вакцината, може да претставуваат поголем ризик за другите луѓе. Најнова студија во Обединетото...