Колку се ефикасни вакцините на „Фајзер“, на „АстраЗенека“ и на „Модерна“ против Омикрон сојот?

Позаразниот Омикрон сој на коронавирусот брзо се шири низ Велика Британија и се очекува да стане доминантен во земјата, објави британски „Индепендент“. Тамошните здравствени власти досега...

Британски „Канал 4“: „Фајзер“ платил експерти за да ја напаѓаат вакцината на „АстраЗенека“

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека платил експерти за да ја дискредитираат вакцината против коронавирус на конкурентската компанија „АстраЗенека“, објави британскиот „Канал 4“. „Фајзер“ наводно финансирал...

Истражување за антитела по вакцинирање против ковид-19 со „Фајзер“, „Астразенека“, „Спутник“ и „Синофарм“

Студијата беше спроведена во јули на 196 целосно вакцинирани лица во Монголија, каде што се користеа сите четири типа вакцини, што е ретко. Според ова истражување,...

Студија: Комбинација од вакцини на „АстраЗенека“ и „Спутник лајт“ дава силен раст на антитела

Мала клиничка студија за комбинирана употреба на вакцината на „АстраЗенека“ и доза на „Спутник лајт“ против ковид-19 покажа силен раст на антитела кај повеќето тестирани лица,...

„АстраЗенека“ и ЕУ вонсудски го решија спорот за доцнење на испораката на вакцините против ковид-19

Фармацевтската лабораторија на „АстраЗенека“ и Европската Унија (ЕУ) постигнаа договор за испорака на анти-ковид вакцини и го завршија судскиот спор што Унијата го започна минатата пролет...

Филипче за грчки Етнос: Ја продолжуваме соработката со Грција за справување со пандемијата

Дваесет илјади АстраЗенека вакцини кои Р. Грција, во координација со Европската Комисија, ги донираше на РС Македонија месецов, се веќе дистрибуирани до вакциналните пунктови ширум земјата....