Прв смртен случај од Ковид-19 во Белгија

Белгиските власти го потврдија првиот смртен случај на Ковид-19, во земјата. Станува збор за 90-годишен пациент хоспитализиран во Брисел. „И покрај сета медицинска нега, денеска почина 90-годишен...

Бура „Кјара“: Предизвикана огромна материјална штета и откажани летови

Невремето ја погоди речиси цела северозападна Европа. Во Британија околу 100.000 семејства останаа без струја, додека во Шкотска се урнал кров повредувајќи три лица, едно лице е повредено во Белгија

Бразил си оди дома: Белгија против Франција по финале на СП (Видео)

„Црвените ѓаволи“ во четврт-финалето ги елиминираа „кариоките“ со 2:1, „триколорите“, пак, со 2:0 го добија мечот со Уругвај. За утре се закажани и преостанатите две четвртфинални пресметки на турнирот во Русија. Од 16 часот на „Космос арена“ во Самара ќе играат Шведска и Англија, четири часа подоцна на стадионот „Фишт“ во Сочи ќе се судрат Русија и Хрватска

„Ѓаволски“ пресврт: Белгија од 0:2 до 3:2 против Јапонија (Видео)

„Црвените ѓаволи“ беа на работ на елиминација во дуелот со Јапонија, имаа 0:2 во 52. минута, но Роберто Мартинез ги погоди двете замени што на крај му донесоа пресврт за конечни 3:2 и опстанок на мундијалот во Русија

Дејвис куп: Франција на чекор до десетта „салатара“

„Триколорите“ поведоа со 2:1 во финалето во Лил по триумфот во двојки на Гаске и Ербер против Бемелманс и Де Лор со 6:1, 3:7, 7:6, 6:4. Утре ќе се играат последните два меча во сингл во кои Цонга за противник ќе го има Гофан од 13,30 ч., а ако биде потребно по нив на теренот ќе излезат и Пуј и Дарсис