Ковачевски во интервју за „Ла Либре“: Ни треба решение со Бугарија засновано на почит и европски вредности

Ни треба решение, засновано на меѓусебно почитување и на европските вредности. Ова решение треба да резултира со укинувањето на ветото на Бугарија и да послужи како...

Правна победа: Белгискиот суд ја суспендира владината одлука за затворање на театрите како „непропорционална“

Театрите и други културни установи во Белгија денеска извојуваа правна победа со која е поништена владината одлука за нивно затворање поради пораст на бројот на заразени...

Скандираа „слобода, слобода“: Марш на Белгијците против владините мерки за новиот бран на пандемијата

Илјадници Белгијци денеска маршираа низ Брисел во знак на протест против владините ограничувања за ширење на новиот бран на пандемијата.  Извикувајќи „слобода, слобода“, луѓето протестираа пред...