Улица проголта камион во Белград

Во Белград утринава, на аголот од улиците „Качерска“ и „Костолаќка“ , како што наведуваат жителите, распукал асфалтот, по што товарно моторно возило пропаднало во дупка. Возачот,...

Бектеши на Министерски совет на Енергетската заедница во Белград: Северна Македонија ја прави првата енергетска транзиција како пример за земјите од Западен Балкан

Министерот за економија Крешник Бектеши ги претстави превземените активности на полето на енергетиката во Северна Македонија на 19. Состанок на Министерскиот совет на Енергетската заедница, кој...

„Отворен Балкан“ – „Адора“, „Пекабеско“ и „Макпрогрес“ им ја кажаа вистината на Балканските лидери

Фактите за пречките во меѓусебната размена беа пресудни претседателот Вучиќ да изјави: „Фрустрирачки е она што ќе го договориме да не можеме до крај да го...

Белград по 60 години повторно домаќин на Движењето на Неврзаните во кое од 2001г. е со статус набљудувач

50 шефови на држави и на влади и претставници на уште 55 земји на министерско ниво,над десет меѓународни организации со над 550 делегати, денеска на пленарна...

Вучиќ во пресрет на Самитот на Неврзаните: Време е за обнова на идејата за политичка независност

Во пресрет на утрешното одбележување на 60-годишнината на Движењето на неврзаните земји во Белград, каде се очекуваат делегации од 105 земји од целиот свет, неколку претеседатели...

Брисел повикува на продолжување на Српско-Косовскиот дијалог – официјален Белград условува со враќање на состојбата од претходно

Додека состојбата не се врати на нивото пред и повлекувањето на специјалните единици, нема да стане ни збор за продолжување на дијалогот во неговата политичка димензија...

Антиваксерски протести во Белград

Околу 1.000 демонстранти противници на вакцините излегоа на улиците во главниот град на Србија во близина на Филозофскиот факултет. Според весникот „Блиц“, полицијата ги опколила демонстрантите...