Регионални избори во Германија: Франциска Гифи стана прва градоначалничка на Берлин

Германските социјалдемократи (СПД) победија на регионалните избори за управување со федералната влада во Берлин, според првичните резултати објавени утрово, што значи дека нивната кандидатка Франциска Гифи...

Германските власти уапсија вработен во британската Амбасада за шпионирање за Русија

Германските власти уапсија вработен во британската Амбасада во Берлин под сомнение дека шпионирал за Русија, сооопшти германското Обвинителство, пренесе ДПА. Случајот може да внесе дополнителни тензии...

Меркел на прес во Берлин: Северна Македонија направи „неверојатен скок“

Ако сме фер, сметам дека и Северна Македонија и Албанија треба да започнат преговори за членство во Европската Унија, но притоа да следат различни патеки, затоа што секој треба да биде оценуван според сопствените успеси

„Фајненшел Тајмс“: Ладен туш на Германија и Франција за надежите на Балканот

Авторот на тесктот наведува дека германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон им навестија на лидерите на земјите од регионот за малите шанси за влез во блокот и им порачаа за тоа време „да ги средат работите дома“

Меркел се вклучува во спорот: Денеска со Заев, в петок со Ципрас

Според Љупчо Петковски од „Евротинк“ вклучувањето на Меркел е јасен сигнал за меѓународно посредништво во разговорите, но позициите на двете страни, според негови проценки се и натаму длабоко спротиставени