Арсенијевиќ: Уште пред 20 години јас и Јелена се вљубивме во фестивалот „Браќа Манаки“ и Битола

Филмот „Страхиња Бановиќ (Додека можам да одам)“, на српскиот режисер Стефан Арсенијевиќ е умешно реализиран како поетска приказна за вечната тема на патувањето во потрага по...

Џослин Пук: Кјубрик не ми го даде сценариото за „Очи широко затворени“, компонирав музика според опис на сцената со ритуалот

Пред кариерата како композиторка на филмска музика во 80-тите години Пук членувала во поп-бендови: листата меѓу останатите ја сочинуваат „ABC“, „Meat Loaf“ и „The Communards“, а била и сешн-музичар на проектите на ѕвездите Питер Габриел, Ник...

Кинематограферот на нашите филмови „Големата вода“, „Бал-кан-кан“, Суки Меденчевиќ е претседател на жирито на „Браќа Манаки“

Интернационалното жири кое ќе ги оценува филмовите во натпреварувачката конкуренција на годинешното 42. издание на ИФФК „Браќа Манаки“ e предводено од Суки Меденчевиќ , американски кинематографер...

Филмот од официјaлната селекција во Кан, „Северен пол“ на Марија Апчевска , викендов на ИФФК „Браќа Манаки“

Филмот „Северен пол“ на Марија Апчевска во продукција на „Кино око“ – првиот македонски краток филм кој бил во трка за Златна палма на Канскиот фестивал,...

Маестралниот Кристијан Бергер на Манаки во Битола ќе одржи работилница за „Систем за рефлектирачко филмско осветлување Бергер/Бартенбах“

Токму Анџелина Џоли и Бред Пит беа воодушевени од Системот за рефлектирачко филмско осветлување Бергер/Бартенбах. Во рамките на престојното издание на ИФФК „Браќа Манаки“ ќе биде...

ИФФК „Браќа Манаки“: По наградата во Карлови Вари, македонскиот филм „Сестри“ на Дина Дума го отвора фестивалот во Битола

Кинематограферот Кристиан Бергер лауреат на почесната „Камера 300“ и специјална „Камера 300“ за големиот руски режисер Андреј Кончаловски Со скратена програма во две компетитивни селекции за...

Заврши 40. издание на „Браќа Манаки“: Златна камера 300 за Хелен Луварт

Француската кинематографка ги освои симпатиите на жирито со филмот „Невидливиот живот на Евридика Гузмао“. „Сребрена камера 300“ доби Џинсонг Донг за филмот „Езеро дивите гуски“, „Бронзена камера 300“ му беше доделена на Даниеле Ципри за филмот „Пирани“ додека „Мала камера 300“ заврши кај Констанца Сандовал. Со награда „Златна камера 300“ за животно дело од Битола замина Јоргос Арванитис

„Браќа Манаки“ може да почне: Клаудија Кардинале пристигна во Битола

Високата гостинка од Италија вечерва ќе прошета по црвениот тепих до Центарот за култура каде свечено ќе и’ биде врачена наградата „Златна камера 300“ за особен придонес во светската филмска уметност. Освен неа, во Битола, синоќа пристигна и Роџер Дикинс, лауреатот на „Златна камера 300“ за животно дело

Кинематограферската ѕвезда Ањес Годар претставена на „Браќа Манаки“

Фестивалот „Браќа Манаки“ денеска беше домаќин на врвни кинематографери од Русија, Унгарија, како и француската кинематографска ѕвезда Ањес Годар, а беше промовирана и монографијата за браќата...