Прв гол во првиот ден од 2019 година: Алиоски погоди, Лидс загуби

Македонскиот репрезентативец беше стартер кај гостите од „Иланд Роуд“, одигра цел меч, а противничата мрежа ја затресе во 64. минута за водство на неговата екипа со 1:2 во тие моменти. Нотингем до крајот, сепак, успеа да постигне три гола за конечни 4:2 на стадионот „Сити Граунд“

Премиерлига: Вест Хем се спаси, ВБА можеби, Стоук во Чемпионшип

Популарните „чекани“ славеа на гостувањето кај Лестер со 2:0 и се потврдија како членови на англиската фудбалска елита и за наредната сезона. Тимот од Бирмингам, пак, го совлада Тотенхем со 1:0 и ги одржа надежите за можен опстанок додека „потерси“ загубија на „Британија“ од Кристал палас со 1:2 за преселба во втора лига

Не сакаше и нема да игра против Челзи: Тери се сели во Астон Вила

Стоперот со тимот од Бирмингам, кој патем е поранешен европски првак, ќе потпише договор на една година вреден 3,5 милиони евра и веднаш ќе се приклучи на подготови на екипата за наредната сезона во Чемпионшип дивизијата

Фудбал: Брајтон во Премиерлига по 34 години, Виган кон трета лига

Лидерот во Чемпионшип дивизијата го совлада Виган и стигна до бројката од 92 бода, седум повеќе од тимот на Њукасл кој под водство на Рафаел Бенитез е пред експресен кам-бек во елитното клупско фудбалско друштво на Островот

Англиски Чемпионшип: Џанфранко Ѕола е нов менаџер на Бирмингам

Менаџерската функција не е непозната за Италијанецот. Досега ги водеше Вест Хем и Вотфорд, а во летниот период беше кандидат за кормилото на премиерлигашот Хал сити. Деби во новата средина се очекува во сабота против Брајтон на домашен терен