Ракометен џин во Скопје: Кристопанс три години во Вардар

Летонскиот репрезентативец со своите, кошаркарски, 213 сантиметри е највисок играч во ЛШ. Со македонскиот првак потпиша тригодишен договор. Игра на позиција на десен бек и во Скопје доаѓа како замена за Душебаев