Ракометарите на Вардар забележаа значајна победа над Киелце (28:27) во меч од 10. коло во Лигата на шампиони и ќе презими на второто место на табелата во групата А.

Предводени од Кристопанс кој шест пати ја погоди мрежата на противникот, „црвено-црните“ му се реваншираа на ривалот за поразот во Полска (27:31)

Ова беше шеста победа за Вардар сезонава во групната фаза и прва по три средби без триумф.

Првите шест од групата продолжуваат во следната фаза.

Вардар покажа дека и без неколку клучни играчи како Борозан, Мораеш и Горбок има сила и квалитет да ги освојат бодовите.