Гутереш: Дипломатското решение за Украина нема алтернатива

Генералниот секретар на Обединетите Нации (ОН), Антонио Гутереш изрази загриженост поради континуираната ескалација на ситуацијата околу Украина и смета дека нема алтернатива за дипломатското решение, изјави...

Бајден во говор во ОН: Завршивме ера на немилосрдна војна во Авганистан, почнуваме ера на немилосрдна дипломатија

Американскиот претседател Џо Бајден го бранеше хаотичното повлекување на САД од Авганистан во денешниот говор во Обединетите Нации (ОН), тврдејќи дека е неопходно да се префрли...

Мас: Германија дипломатски ќе остане во Кабул, ако талибанците ги исполнат условите

Германија е подготвена да продолжи со дипломатското присуство во Авганистан, доколку талибанците ги исполнат условите, изјави шефот на германската дипломатија Хајко Мас, пренесува „Дојче веле“. Сакаме...

Дипломатска активност: Македонија крои планови за извлекување на свои државјани од Авганистан

По влошување на безбедноста состојба во Авганистан, таму сè уште има околу 100 наши државјани, но засега, како што информираа вчера Министерството за надворешни работи (МНР),...

Замена за Борис Џонсон: Џереми Хант нов шеф на британската дипломатија

Новиот државен секретар за надворешни работи од 2012 година раководеше со секторот здравство и, според поедини медиуми на Островот, важи за еден од најлојалните во кабинетот на премиерката Тереза Меј