Спомен биста во Брвеница во чест на загинатиот Жарко Кузмановски припадник на САЕ „Тигар“

Денеска на седум годишнината од вооружената престрелка во кумановско „Диво Насеље”, во Брвеница беше откриена спомен биста на Жарко Кузмановски, загинатиот припадник на САЕ „Тигар“. Во...

Димитриевски ќе гради спомен обележје во Куманово за бранителите од настаните во Диво насеље

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски денеска најави изградба на спомен обележје за бранителите од конфликтот во 2001 година и припадниците на МВР од немилите настани...

Курти: Да се види кои беа сценаристите и режисерите во „Диво насеље“

Вршителот на должноста премиер на Косово смета е потребна сеопфатна независна меѓународна истрага за настаните во Куманово од мај во 2015 година во кои загинаа осум македонски полицајци и десет припадници на таканаречената „кумановска група“ што го предизвика крвавиот конфликт