Уставниот суд останува уште без еден судија, Кацарска напиша алармантно писмо до Црвенковска и Џафери

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска попладнево напиша алармантно писмо до две адреси. Првата е претседателката на Судскиот совет Павлина Црвенковска а втората адреса е претседателот...

Уставниот суд пред колапс – заглавени 30 предмети, изборот на судии во ќорсокак, Кацарска бара помош од државниот врв

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска денеска на работниот состанок со претседателот на државата Стево Пендаровски, на Собранието Талат Џафери и  на Владата Димитар Ковачевски, информираше...

Кацарска – Спано: Потребна поширока и систематска примена на јуриспруденцијата на ЕСЧП во праксата на Уставниот суд

Во рамки на Конференцијата „Ефикасен поврат на имот во согласност со европските стандарди“, која се одржува во Скопје,  се одржа заедничка работна средба на претседателот на...