Османи се надева на решение во јануари, Петков сака средба со новиот премиер и предлага пет работни групи

Конституирањето на новата бугарска Влада и попрагматичниот пристап, кој го најави новиот премиер Кирил Петков, со фокус на сегашноста и иднината влеваат надеж кај високите официјални...

Премиерот Заев на Канал 5: Гоце Делчев треба да поврзува,градиме пријателства со соседите кои носат придобивки

Прашањето за Гоце Делчев е работа на Комисијата за историски прашања, а не на политиката и верувам дека Комисијата, во духот на заедничката историја и заедничкото...

Борисов: Бугарија го признава македонскиот јазик со Договорот за добрососедство

Ние сме државата која прва почна со Договорот за добрососедство што овозможи воопшто и да се зборува за присоединување на нашите мили браќа и сестри кон ЕУ, изјави бугарскиот премиер во интервјуто за ТВ Сител

Захариева: Договорот ни донесе поголема трговска и туристичка размена

Вицепремиерката и министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, на Дубровничкиот форум на регионалните политичари што се одржа викендов истакна дека Балканот претрпел големи измени...

Почнува македонско-бугарската експертска дебата за историските прашања

Формирањето на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, на паритетна основа и на Заедничката меѓувладина комисија е согласно одредбите од Договорот за добрососедство

Бугарскиот Парламент го ратификува Договорот со Македонија

Народното собрание на Бугарија денеска едногласно го ратификува Договорот за добрососедство и соработка со Македонија. Договорот беше поддржан од сите параламентарни партии во Бугарија и на вчерашните...

Македонскиот и бугарскиот премиер ставија потпис на историски Договор за добрососедство и пријателство

Македонскиот премиер, Зоран Заев, и неговиот колега премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов, го потпишаа Договорот за добрососедство, пријателство и соработка меѓу двете земји. Во своето...